Apple pie babičky Kudrnky

Na víkend jsme vyrazili s rodinou do naší rodné Moravské Třebové, protože máme velké štěstí – po Julince a Lilynce máme v rodině další malou fešandu Káju, tentokrát mojí sestřenici 🙂 . Je to malá kráska a tak jsem chtěla její mamince, mojí tetě Zdenče, udělat radost nějakým fajn koláčem. Napadlo mě zalistovat ve staré kuchařce receptů opsaných z babiččina sešitu a když jsem viděla název „Jablečný koláč pro Zdenču“, tak jsem měla jasno. Takže je to vlastně koláč od babičky, které už je bohužel zem lehká, pro její dceru a novopečenou maminku…přijde mi to kouzelné. Sice jsem místo klasické bílé mouky použila špaldovou a místo bílého cukru ten tmavý, ale to by mi babi určitě odpustila.

Co je třeba na korpus:

500 g špaldové celozrnné mouky

1 máslo

2 vejce

1 prášek do pečiva

10 lžic mléka

1 lžíce citronové šťávy

1 lžíce třtinového cukru

Co je třeba na náplň:

1 kg jablek

2 vanilkové pudingy

7 lžic třtinového cukru

2 vanilkové cukry

Jak na to:

Nejprve si vypracujte těsto. Máslo nechte v pokojové teplotě trochu změknout. Potom k němu přidejte mouku s práškem do pečiva. Rukama promačkávejte těsto, až se mouka s máslem hezky spojí. Potom přidejte vejce, mléko, cukr a citronovou šťávu a dál těsto promačkávejte ze strany na stranu, až vznikne trochu lepivá hmota, udělejte z ní kouličku a dejte odpočinout do lednice, aby máslo trochu ztuhlo.

P1230752

Mezitím, co bude těsto odpočívat, tak si oloupejte jablka a nakrájejte je na tenoučké plátky. Požívám na to krouhač, je to tak snazší a rychlejší, ale i ručně by to určitě šlo. Smíchejte jablka se všemi ingrediencemi a dejte stranou. Z těsta odeberte polovinu a na pečícím papíře válejte rovnoměrně do tvaru kruhu. Potom dejte na koláčovou formu (velkou) a propíchejte trochu vidličkou.

P1230754

Na tuto vrstvu těsta dejte jablkovou směs a z druhé poloviny těsta zase na pečícím papíře vyválejte placku, vykrájejte srdíčka (nebo jakýkoliv tvar Vás napadne) a překlopte opatrně na jablečnou směs. Odlepte pečící papír a přilepte zbývající srdíčka.

P1230756

Dejte péct do trouby na 180 stupňů asi na 50 minut. Pár minut před dopečením potřete ještě máslem a posypejte krystalovým třtinovým cukrem, aby se vytvořila příjemná krusta.

P1230765

Dobrou chuť!

BaJu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *